Jadąc tramwajem czy autobusem do szkoły, jak to zwykle u mnie bywa, słuchałam muzyki. To taki sposób mój na odstresowanie. W pewnym momencie ściągnęłam słuchawki i zaczęłam rozglądać się wokół siebie, w poszukiwaniu sama nie wiem czego. Moją uwagę przykuł elektryczny szyld, który miał za zadanie po prostu wyświetlać godzinę dla mieszkańców. Nic w tym niezwykłego, gdyby nie to, że zaraz obok wyświetlonej godziny widniał napis "szanuj swój czas". Właśnie, czy my szanujemy swój czas? Na tym skupię się dzisiaj.
- Dlaczego uważam, że ludzie nie szanują swojego czasu?
1. "Bo mam go dużo" - najczęstsza wymówka. Ludzie bezsensownie wierzą w to, że jeśli czegoś mają aż nadto, to mogą tego nadużywać. Szczególnie zauważyłam tę sytuację u młodszej części społeczeństwa, na przykład podczas wakacji. Czasu wolnego mają aż nadto i zamiast równomiernie podzielić go pomiędzy obowiązki, pasje czy coś pożytecznego to marnują go na tak naprawdę robieniu niczego.
2. "Przecież jestem jeszcze młody" - sytuacja, która jest następstwem poprzedniej. Osoby młode,uważają, że pracując na siebie i dla siebie w tym czasie zatracają tę młodość. Nie mam pojęcia skąd wzięło się przeświadczenie, że młodości trzeba używać, aby spróbować wszystkiego co zakazane. To nie tylko nie szanowanie czasu, ale i własnej osoby. A dlaczego ludzie to robią? Dla paru chwil bycia zauważonym, "szczęśliwym"?
3. "Bo mam inne priorytety" - sytuacja troszkę bardziej skierowana do osób pracujących. Priorytety. Szanowanie czasu to również umiejętność znalezienia go w odpowiednim "rozmiarze" dla odpowiednich osób. Ileż razy zdarzało się, że przedkładaliśmy obowiązki w pracy nad 15 minut rozmowy z bliskimi? Ile razy praca dla awansu była dla Nas ważniejsza niż odwiedzenie chociażby rodziców raz na tydzień? Tak. Nie szanujesz swojego czasu, kiedy jego presja totalnie nad Tobą panuje.
Posłuchaj, czas to postać niematerialna, która jest wyznacznikiem przede wszystkim tego, w których godzinach idziemy spać. A to, co w nim zrobisz od chwili wstania do momentu powtórnego wrócenia do łóżka to Twoje życie. Pamiętaj, że ten pewien wyznacznik pokazuje Ci ile możesz zrobić w jakim okresie. Możesz testować siebie każdego dnia. I masz dzięki temu czuć, że każdego dnia wykonujesz coraz więcej, albo po prostu masz czuć dumę, że już robisz wystarczająco dużo.
- Dekalog tego, na co nie należy marnować czasu.
1. Nie marnuj niepotrzebnie czasu na lenistwo.
2. Nie marnuj czasu na zbyt długie planowanie - zacznij działać opierając się na tym czego pragniesz i skupiając się na tym, jak możesz to osiągnąć.
3. Nie marnuj czasu na czymś, na czym Ci nie powinno zależeć.
4. Nie marnuj czasu na robieniu czegoś, co Cię nie satysfakcjonuje, nie sprawia radości,
5. Nie marnuj czasu na myślenie o osobach, które liczą tylko na Twój upadek, które nie szanują Twoich celów, planów, które po prostu podcinają Ci skrzydła.
6. Nie marnuj czasu na myśleniu o tym co było. Tego już nie zmienisz. Możesz za to wpłynąć na to, co dopiero będzie.
7. Nie trać czasu na zmartwienia i wątpliwości. One się będą pojawiasz bez przerwy. Ich się nie pozbędziesz, więc po prosu zaakceptuj ich obecność.
8. Nie marnuj czasu na wiecznie trwające przyjemności, które mogą zniszczyć wszystko co zbudowałeś do tej pory.
9. Nie marnuj czasu na zazdrość. Nie zawsze możesz mieć to , co ma ktoś inny, ale zawsze możesz sprawić, że będziesz miał coś, czego inni będą mogli Ci tylko zazdrościć.
10. Nie marnuj czasu na rezygnację. Pamiętaj, że każdy upadek to tylko ukazanie Twojej słabości, z którą musisz się zmierzyć ponownie.
SZANUJ SWÓJ CZAS.
Asia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz